داوران

فرایند داوری 

در نشریه علمی زن و فرهنگ داوری هر مقاله توسط 3 متخصص در زمینه موضوع مقاله انجام می گیرد. 

نحوه داوری مقالات بصورت بسته بوده و نام داوران برای نویسندگان مقالات و بالعکس مشخص نمی باشد. 

مهلت داوری مشخص شده است و در صورتی که داور محترم در مهلت تعیین شده متن را ارسال نکنند و به پیغام تقاضای بررسی پاسخ ندهند، مقاله برای ایشان غیر قابل رؤیت شده و برای داور دیگری ارسال می گردد. 

 

فرایند همترازی داوری (PEER-REVIEW PROCESS): در نشریه علمی زن و فرهنگ، فرایند همترازی داوری انجام می شود و بر اساس موضوع تخصصی مقاله ارسالی، بازنگری همه‌جانبهٔ مقاله‌های علمی توسط حداقل 3 داور از متخصصان همان رشته بصورت همزمان انجام می شود. متخصصان آن رشته، پژوهش‌های دریافت شده را تجزیه تحلیل و یافته‌های آن را بررسی می‌نمایند و به پرسش‌های ویژه‌ای که دیگر صاحب‌نظران، اعم از مسئولین مجله (معمولاً سر دبیر) مطرح می‌کنند، پاسخ می‌دهند. سپس، نکته‌های مفیدی در مورد میزان اهمیت و نو آوری و طرز ارائه نتایج و اعتبار آنها، رعایت اصول اخلاقی و سایر ویژگی‌های مقاله‌هایی که داوری می‌نمایند، مطرح می‌کنند. پس از این مرحله، داوران انطباقی، اصلاحات انجام شده توسط نویسندگان محترم را با داوری های انجام شده قبلی، منطبق می نماید و در صورت عدم مغایرت تایید داوری انجام می شود.

 

توضیحات برای داوران محترم

ضمن تشکر از زحمات شما داور فرهیخته، که در ارتقای علمی این مجله همکاری می نمائید، خواهشمند است موارد ذیل را مورد توجه قرار دهید؛

  • ابتدا جهت قرار گرفتن در لیست داوران لازم است ثبت نام فرمائید و تمایل خود را جهت داوری با قرار دادن علامت در قسمت مایل به داوری هستم- مشخص فرمائید.
  • قبل از داوری مقاله ارسالی برای شما، روش نگارش مقاله را از قسمت راهنمای نویسندگان مطالعه فرمائید و مقاله دریافت شده را با توضیحات نوشته شده از نظر رعایت نکات نگارشی منطبق فرمائید. البته می توانید از مقالات منتشر شده در شمارگان قبلی نیز بعنوان الگو استفاده فرمائید.
  • نظر کلی خود را بدون نام، در قسمت و فرم ارسال به نویسنده و همچنین ارسال به سردبیر بنویسید.
  • در ضمن می بایست در زمان داوری مقاله، در متن مقاله همانند تصویر ذیل، پیغام قرار دهید و در پیغام های نوشته شده در کنار متن مقاله راهنمایی دقیقی جهت اصلاح مقاله برای نویسنده ارائه فرمائید.
  • برای نوشتن پیغام ابتدا نشانگر موس را در قسمتی از متن که می خواهید در آن تذکر را بنویسید قرار داده و پس از آن از نوار ابزار بالای صفحه قسمت (Review) را انتخاب کرده و از قسمت (Comments) بخش (New Comment) را یک بار کلیک نمائید و در مکان نگارش پیغام در صفحه Word نکته و تذکر مورد نظر را بنویسید(در ذیل نشان داده شده است).

 

 

فایل‌های مرتبط

- فایل مقاله: دریافت فایل «اصل مقاله»

 
- فرم ارزیابی مقالات: پس از داوری مقاله، نظرات کلی داور در این قسمت ثبت ‌شود و در صورت لزوم توضیحات مرتبط با هر بخش اضافه ‌گردد.
 
- توضیحات داور برای دبیر/نویسنده: پس از اتمام داوری در صورت نیاز توضیحات برای سردبیر و نویسنده در کادر تعیین شده درج شود.
 
- ارسال فایل: در صورت ثبت ‌نظرات و پیشنهادات داوری در فایل «اصل مقاله»، لازم است فایل مربوطه در این قسمت بارگذاری و ارسال شود.
 
- نظر نهایی داور: یکی از گزینه‌های «قابل پذیرش»، «بازنگری کلی»، «بازنگری جزئی»، «نمی‌توانم داوری کنم»، انتخاب شود و سپس روی دکمه «ارسال نتیجه داوری به سردبیر» کلیک شود.
 
 - نکته 1: کلیه اطلاعات مقالات می‌بایست برای داور محترم محرمانه تلقی شده و در حفظ آن‌ها بکوشد.
 
 - نکته 2: ضروری است داوران محترم از پذیرش داوری مقالاتی که به‌نوعی در آن‌ها ذی‌نفع می‌باشند، اجتناب نمایند.

 

قبلا از همکاری شما اساتید فرهیخته جهت یاری ما در مجله کمال امتنان را داریم.